22.Ulusal Kanser Kongresi

22.Ulusal Kanser Kongresi


Ulusal Kanser Kongresi’nin (UKK) 22. si Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği ve Türk Pediatrik Onkoloji Grubu Derneği işbirliği ile 19 - 23 Nisan 2017 tarihleri arasında Antalya’da Regnum Carya Otel’de başarıyla gerçekleştirildi.

Türkiye’de düzenlenen kongreler içinde onkoloji alanında en büyük katılımın sağlandığı kongreye hekimlerin yanı sıra genetik uzmanları, hemşire, teknisyen, psikolog gibi ekibin bütünlüğünü sağlayan ve başarısını arttıran disiplinlerin katılımı ile bu yıl 1750 uzmana ev sahipliği yapıldı. Kongre kapsamında 11 tümör konseyi, 14 konferans, 39 panel, 13 sözel bildiri, 13 uydu sempozyum, 1 yuvarlak masa, 2 ASCO, 1 hasta dernekleri oturumu gerçekleştirildi. Ayrıca; toplam 95 sözel bildiri ve 750 poster sunumu yapıldı. Türkiye’deki son kanser verileri ve şu anda aktif uygulanan kanser tarama sonuçları da kongrede sunuldu.

Bilimsel çalışmaların tartışılmasının yanı sıra onkoloji alanındaki kurumlarla olan sorunlar ve bunların çözümüne yönelik panel düzenlendi. Türk Radyasyon Onkolojisi, Türk Tıbbi Onkoloji, Türk Pediatrik Onkoloji Derneği, Ulusal Kanser Enstitüsü Başkanları’nın ve Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ve Kamu Hastaneler Birliği Kurumlarının üst düzey yetkililerinin katıldığı panelde tedavi ve araştırmalarda yaşanan zorluklar, özlük hakları vb. sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü.

Kongre kapsamında düzenlenen basın toplantısına Kongre Başkanı Prof. Dr. Serdar Özkök, Kongre Eş Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özet, Kongre Eş Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kantar, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mahmut Gümüş, Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Esra Sağlam, Prof. Dr. Başak Oyan Uluç, Prof. Dr. Zeynep Özsaran, Doç. Dr. Neriman Sarı katıldılar.

Basın toplantısında konuşmacı olan Kongre Eş Başkanı Prof. Dr. Ahmet Özet, 2014 yılında Türkiye’de kurulan Türkiye Kanser Enstitüleri hakkında bilgi verirken kansere bağlı ölüm sonuçlarına dikkat çekti.

Kongre Eş Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kantar, Türkiye de Çocuk Onkoloji Uzmanlığı Eğitiminde Sorunlara değindiği konuşmasında Pediatrik onkoloji ve hematoloji yan dal eğitiminin ayrılarak her iki dal için de yan dal eğitim süresinin üç yıl olması gerektiğini söyledi. Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Mahmut Gümüş, kanserle mücadelenin doğumla başladığını belirterek kanseri önlemenin tedavi etmekten daha kolay olduğunu vurguladı.

Türk Radyasyon Onkolojisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Esra Sağlam radyoterapide gelişen teknolojiler ve stereotaktik radyoterapi kullanım alanları hakkında bilgi verdi.

http://www.sanalbasin.com/mobil/22-ulusal-kanser-kongresi-1750-uzmana-evsahipligi-yapti-18720273

https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-pediyatrik-onkoloji-ve-hematoloji-yan-dallarinin-her-ikisi-de-3-yil-olmali-11-681-73608.html

http://m.haberler.com/22-ulusal-kanser-kongresi-9528223-haberi/

http://m.iha.com.tr/antalya-haberleri/22-ulusal-kanser-kongresi-antalya-1682532/

http://www.timeturk.com/22-ulusal-kanser-kongresi/haber-595348-m